Lenka Lagronová (*1963, Brno)

Lenka Lagronová (*1963, Brno)

Je jednou z nejuváděnějších českých dramatiček. Vystudovala dramaturgii na pražské DAMU u prof. Jaroslava Vostrého. Již během studia napsala několik her, které byly později uvedeny v divadle DISK.

Kromě spolupráce s režisérem Petrem Léblem v Divadle Na Zábradlí nikdy jako dramaturg nepracovala. Věnuje se psaní divadelních a rozhlasových her.

V roce 1998 získala inscenace její hry Terezka Cenu Alfréda Radoka za inscenaci roku (Divadlo Komedie, režie Jan Nebeský). V roce 1999 dostala v soutěži Českého rozhlasu cenu za rozhlasový debut Vstaň, prosím tě a v roce 2002 byla tato hra vyznamenána na přehlídce rozhlasových her Grand Prix Bohemia.

Inscenace její hry Království byla absolventskou prací na pražské DAMU Terezy Marečkové a Štěpána Pácla, kteří se staly později zakladateli divadelní společnosti Masopust.

Divadelní společnost Masopust uvedla v roce 2010 její hru Rozhovory s Janem Pavlem jako scénické čtení. Přímo pro divadelní společnost Masopust pak adaptovala román Olgy Tokarczukové Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých pod názvem Čupakabra. Její další hra psaná na objednávku divadelní společnosti Masopust bude uvedena na konci sezóny 2013/2014 v režii Anny Petrželkové.