Deník zloděje

Genet - Bridel - König - Dohnal

DENÍK ZLODĚJE

honba za nemožnou Nicotou

premiéra 12. května 2017 v Divadle Komedie

FOTOGALERIE

PROGRAM A VSTUPENKY

výchozí idea: Tereza Marečková

scénář: Miloslav König

živá i nahraná hudba: Martin Dohnal

kostýmy a rekvizity: Petra Vlachynská

scénografie a režie: Jan Nebeský

 

 

účinkují

 

Miloslav König a Martin Dohnal (klavír)


o inscenaci...

3 CENY DIVADELNÍ KRITIKY! (Herecký výkon, Hudba, Inscenace)

Insenace roku dle respondentů Divadelních novin!

Miloslav König získal za roli v Deníku zloděje Cenu divadelních novin za herecký výkon sezóny 2016/17!

Mysteriózní opera na texty Jeana Geneta a Bedřicha Bridela pro jednoho činoherce - zpěváka (Miloslav König) s hudbou Martina Dohnala v režii Jana Nebeského.

Jean Genet se kočkuje s Bedřichem Bridelem, současná imaginace z okraje společnosti s imaginací barokní. Zvláštní a odvážné propojení deníků „prokletého“ dramatika, spisovatele a recidivisty Jeana Geneta, v nichž popisuje svou jedinečně sebedestruktivní filozofii zločinu a krásy, s významnou českou básnickou skladbou z doby baroka autora Bedřich Bridela Co Bůh? Člověk?, nabízí provokující směs a nečekané vazby. Narcistní a bezohledně infantilní deník plný rozkoše, strachu a vzdoru proti jakékoli autoritě, se překvapivě ladně vine k prudkému a horkokrevnému vyznání a zanícení Bridela, který leží u nohou svého Boha, jako Genet leží pod nohami toho kterého milence. V obou textech kypí příbuzná touha a volání, podobná horečka těla, které chce patřit. Splynout. Nalézt Ráj. Extrémní pnutí mezi tělem a duší, jejich svár v baroku mnohokrát popsaný, se naplňuje v činech a vztazích, žitých Genetem. Prožívání vlastní nízkosti, jako vědomě přijaté pozice, se přibližuje sladkému ponížení Bridela, který rýmuje jako děcko, v pravidelném rytmu a bez okras. „Já nad slámu, květ, seno,/ jako pléva jsem laciný,/ i nad žabí plemeno,/ špatnější, i nad luštiny;/ já pravdy stín zatmělý,/ nejsem něco, než nijakost,/ já jsem šat, střep zetlelý,/ mrcha, mrva, kůže a kost.“  Barokní zpěv střídají důvěrná, leč věcná sdělení prostituta a zloděje. 


z recenzí...

"Königových pěveckých schopností využívají režiséři již dávno, ale tady se mi jeví jeho pěvecký výkon Königovým dosavadním vrcholem: zvládá tu obrovský rozsah poloh, od rapu po téměř kontratenor. (...) Takhle si představuju laureáta na herecký výkon roku – třeba právě v Cenách DN. (...) Výtečné. Umělost nádherně obcuje s naturálností, minulost se současností, divadlo se tady projevuje ve své nezastupitelnosti." (Josef Chuchma, Divadelní noviny)

"Klobouk dolů před muzikálností Miloslava Königa, který zpěv zvládá tak dokonale, že text i hudbu spojuje v jeden organický celek, bez klišé a úskočných berliček. (...) Jeho projev je zanícený, postupně až vášnivý, bez vnější teatrálnosti a pitvoření. König neusiluje o získání diváka lacinými postupy. Je umírněný, upřímný a autentický." (Marie Třešňáková, ČT24)

"Tak by malo vyzerať súčasné divadlo. Spojenie disponovaných tvorcov, ktorí zrodia a vykrešú dielo, ktoré napriek možnej úzkej škále svojich divákov, nesie v sebe pečať absolútna. (...) Veľkolepé oratórium jedného herca, ktorý sa mení tak, ako svetlo behom dňa dekoruje barokovú sochu. (...) Nebeský je famózny režisér, ktorý nemá konkurenciu v svojej poetike. (...) Len Nebeský dokáže na scéne spojiť rituál s pop kultúrou a konzumnými artefaktmi. (...) Dohnal pri klavíri je ako Glenn Gould hrajúci goldbergovské variácie. Pocta kontrapunktu, geniálna kompozícia.“ (Pavol Juráš, www.pavoljuras.com)