Andělé mezi námi

 

František Langer

ANDĚLÉ MEZI NÁMI

legenda o smrti

„Povím vám to a bude to něco, co neví žádný na světě. Neměl bych to sice nikomu říkat, ale vy se to dnes už můžete dozvědět.“

premiéra 18. prosince 2013 v Divadle v Celetné

derniéra: 15. května 2016 v Eliadově knihovně

režie: Jan Frič úprava a dramaturgie: Jan Frič a Tereza Marečková Scéna a kostýmy: Iva Němcová hudba: Jan Frič a Jakub Kudláč

osoby a obsazení

Daniel Mise: Ivana Uhlířová
Pavla a kněz: Pavla Beretová / Anežka Kubátová
Továrník a Švec: Jiří Panzner
Lysák: Jan Meduna
Strážník a Julius: Radovan Klučka
Číšník, Kozmín a kat: Richard Fiala
Lída: Lukáš Příkazký


o inscenaci...

František Langer (*1888) se stal pravděpodobně nejhranějším českým autorem, nejen u nás, ale především v zahraničí. Z jeho obsáhlého dramatického díla však na jevištích dodnes přežívá jen jeho hra Periferie. Neprávem jsou zapomenuta některá jeho další dramata, mezi která patří právě Andělé mezi námi.

Langer nás uvádí do světa, kam jsou z nebe posíláni andělé, aby v lidské podobě, se všemi nedostatky lidského těla a duše, navraceli svět do rovnováhy. Doktor Mise – anděl, jehož prostřednictvím svět sledujeme – postupně začíná chápat svůj úděl na zemi. Tím je léčení bezmocně trpících. Celá hra jako by byla rozhovorem se smrtí a o smrti. O tom, jestli konečnost lidského života a utrpení, které ho může provázet, bere životu jako takovému smysl. Andělé odpovídají jednoznačně a vrací lidem naději. František Langer uchopuje toto bolestné a veliké téma, které se dotýká i otázky eutanazie, s úctou k posvátnému tajemství, jež svět andělů i ten náš lidský, doprovází.

Ve spolupráci s dramaturgyní Terezou Marečkovou (*1980) uvede Langerovu hru v prosinci 2013 režisér Jan Frič (*1983), další z nepřehlédnutelných režisérů nastupující generace, který se už během svého krátkého působení v českých divadlech po studiích na DAMU stal výraznou režisérskou osobností s nezaměnitelným jevištním rukopisem.


z recenzí...

Inscenace Andělé mezi námi je na současné poměry divácky náročná, avšak řemeslně zručná a myšlenkově hluboká. Fričova osobitá interpretace Langerovu hru obohacuje a intenzifikuje, jelikož rozvíjí ty momenty, které dramatik ve své době ještě rozvinout nemohl.
Barbora Etlíková, Divadelní noviny

Prakticky neznámá hra Františka Langera Andělé mezi námi, která se stala jeho debutem v tomto souboru, je bezesporu dramaturgickým objevem.
Jana Soprová, ČRo Vltava

Kabaretní prvky, dobová hudba, baťovská reklama, kostýmy v černobílé kombinaci a líčení jak z éry němého filmu uvádí diváka do atmosféry 30. let, ke kořenům dnešní konzumní globalizované společnosti. Černá minimalistická scéna, vymezená v rozích mrtvolným světlem zářivek, jí zároveň dodává panoptikální ráz. Langerovy postavy se ve Fričově pojetí změnily ve své vlastní karikatury, produkty emancipace, industrializace a ateismu, které předvádějí groteskní variace na značně zredukovaný text.
Veronika Boušová, i-divadlo.cz